Afpudsning og research

Jeg ville egentlig have skrevet noget “klogt” om at visualisere sin romans struktur, men gemmer det til en af de kommende dage.

Igår var en dag med megen afpudsning af allerede skreven tekst, samt en smule research (lidt dybere ned i kilderne til Parsifal, plus lidt Nietzsche og Adorno og deres holdning til Wagners værker).

Så selv om jeg sådan set arbejdede hele dagen, blev det kun til halvanden sides ny tekst. Men sådan er det nogen gange. Afpudsning og research er en del af arbejdet.

Jeg begynder i øvrigt at tvivle på mine egne drastiske udsagn fra forleden. Måske er Parsifalfortællingen slet ikke så kvindefjendsk alligeve l…?

Men under alle omstændigheder er Parsifal en moraliserende religiøs sag, der ikke har meget pænt at sige om driftslivet; – og det er stadig et angreb værd!

http://www.amvo.dk

Advertisement

1 kommentar

Filed under bger, bog, egypterevangeliet, Litteratur, Opera, parsifal, roman, skrive, wagner

One response to “Afpudsning og research

  1. Lisbeth

    Jeg glæder mig til at følge denne blog, og har straks bestilt de to foregående romaner på biblioteket ( undskyld, jeg burde selvfølgelig købe dem – men)
    Jeg synes det er meget modigt at blotlægge denne personlige og følsomme arbejdsproces for os andre.

    Like

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.