Ambassademiddag, Nærum bibliotek og Berlin

Tilværelsen kan være spændende indimellem, og det er godt, for som forfatter sidder man meget alene.

Igår aftes var jeg til en lille uofficiel middag på en ambassade, med flere ambassadører til stede, og jeg skal ærligt indrømme, at jeg som udgangspunkt var en lille smule ængstelig over det fornemme selskab, som jeg skulle være iblandt. Men det udviklede sig på skønneste vis til en dejlig og livlig aften med snak om blandt andet Schopenhauer og Wagner.

I aften er det så min forfatteraften på Nærum bibliotek – 2 timer skal jeg være på – og jeg er netop i færd med at pudse af, holde generalprøve.

Og Berlin i sigte … kan ikke sige mere nu … vender tilbage om dette senere …

Advertisement

4 kommentarer

Filed under arrangementer, Litteratur

4 responses to “Ambassademiddag, Nærum bibliotek og Berlin

  1. @AM
    Jeg vil gerne skrive under på, at det kgl teater bør give dig provision! Det piner mig lidt at jeg ikke kan komme ind og se Poppea, men tilgengæld har jeg fundet ud af, at jeg får 65% i rabat (er jo stadig ikke rundet 30) på billetterne til Figaros Bryllup!
    I aften booker jeg hotel og bestiller biletter 😀 – cd’erne sidder i bilen!
    Jeg har skrevet til Viborg Bibliotekerne og spurgt om hvornår de har booket dig til, så må vi se hvad de finder på 😉

    Like

  2. Jan

    Hej Amvo.
    Du kommer godt nok langt omkring, Ambassade-middage o.s.v. Det må være noget der kan give inspiration til kommende værker…..
    Gik aftenen godt på Nærum Bibliotek ? Kan se at Philip ovenfor checker sit lokale bibliotek. Jeg må også til at checke mit i Herlev…..eller i omegnen.
    mvh
    Jan
    PS Det her, som nævnt tidligere, om at “kende hinanden” lidt her i cyberspace…..www.rebellion.smartlog.dk ….og du vil garanteret undres 😉

    Like

  3. @Philip: Rigtig god fornøjelse med Figaro og al det, der ellers skal ske den weekend. 😉
    Og tak for hevendelsen til Viborg bibliotek; det kunne være dejligt, hvis der kom noget ud af det. Måske vi ses der …
    @Jan: Tjekker rebellion.smartlog om et øjeblik … men jeg undres allerede 😉
    Nærum bibliotek var en suoer god oplevelse! Der var udsolgt, og alle var fuldt koncentrerede og lutter smil i de 2 timer, hvor jeg læste op, fortalte om Parsifal og spillede musik. Det gik faktisk over al forventning. En intens aften om begær og lidelse og opera og litteratur …

    Like

  4. Jan

    Hej igen Amvo.
    Er jeg håbløst fortabt 😉 ….og fik du overhovede læst det – og her mener jeg bare det der på bloggen hedder: Hvorfor denne side ? Min nysgerrighed.
    mvh
    Jan

    Like

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.